© 2014 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
Fractions & Decimals

Fractions & Decimals

Example 1

A 12-pack of ShmooHoo costs $10.50. What is the unit price (or price per bottle)?

Example 2

You need to buy 5 notebooks that cost $0.85 each. How much will this cost?

Example 3

If you buy two movie tickets at $8.75 each, what will your change be from $20?

Advertisement
Noodle's College Search
Advertisement
Advertisement
Advertisement