© 2014 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
 
Systems of Linear Equations

Systems of Linear Equations

Exercises

Page (2 of 5) Exercises:   1    2    3    4    5  

Exercise 2

Solve the following word problem:

Blue beads cost $0.50 per ounce and green beads cost $0.75 per ounce. Janine wants to mix blue and green beads to get 10 ounces of a bead mixture worth $0.55 per ounce. How many ounces of each color does Janine need to buy?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
back to top