© 2014 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
 

Exercises

Page (2 of 19) Exercises:   1    2    3    4    5    6    7    8    9    10    11    12    13    14    15    16    17    18    19  

Exercise 2

Karen drives a car to work every day. Whenever she stops for gas she puts 10 gallons in the tank. If gas costs $2.49/gallon (apparently Karen is still living in 2009) and she has to fill the tank twice a week, how much money per week does she spend on gas?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
back to top