© 2014 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
 

Exercises

Page (9 of 10) Exercises:   1    2    3    4    5    6    7    8    9    10  

Exercise 9

Tanya plans to paint her house using two different kinds of paint. She needs 10 gallons of paint costing $2 per gallon, and 5 gallons of paint costing $5 per gallon. How much will she spend, on average, per gallon of paint?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
back to top