We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.
© 2016 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
GO TO SAT PREP GO TO ACT PREP
Ratios & Percentages

Ratios & Percentages

Unit Rate Examples

Example 1

Shmoritos are $4.50/12 oz

Shmingles are $2.50/7.75 oz

Example 2

Shmunkin Donuts offers a baker's dozen (13 doughnuts) for $4.94. What is the unit cost?

Example 3

Your local grocery store is having a special on Vitamin Water. They are selling a 12-pack of 20 oz bottles for $11.50. The 32 oz bottles are also on sale for $1.45. Should you buy one 12-pack of 20 oz bottles or eight 32 oz bottles?

This one is a bit tricky because we can't compare the cost per bottle, since the bottles are different sizes. Instead, we need to compare the cost per total ounces.

Advertisement