© 2014 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
Ratios & Percentages

Ratios & Percentages

Example 1

Shmoritos are $4.50/12 oz

Shmingles are $2.50/7.75 oz

Example 2

Shmunkin Donuts offers a baker's dozen (13 doughnuts) for $4.94. What is the unit cost?

Example 3

Your local grocery store is having a special on Vitamin Water. They are selling a 12-pack of 20 oz bottles for $11.50. The 32 oz bottles are also on sale for $1.45. Should you buy one 12-pack of 20 oz bottles or eight 32 oz bottles?

This one is a bit tricky because we can't compare the cost per bottle, since the bottles are different sizes. Instead, we need to compare the cost per total ounces.

Advertisement
Advertisement
Advertisement