We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.
© 2016 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
GO TO SAT PREP GO TO ACT PREP
Ratios & Percentages

Ratios & Percentages

Unit Rate Exercises

Example 1

A 12-pack box of Pop Shmarts costs $2.50. What is the cost per shmart?

Example 2

A 6-bar box of Grizzly Bear Granola Bars is $3.50. However, a 12-bar case of Wally’s Walnut Bars is $7.25. Which bar is the better buy?

Example 3

A bag of 45 Shmoreo cookies is $4.50. The bag of 30 Shmutter Butter cookies is $3.00. Which is the better buy?

Advertisement