From 11:00PM PDT on Friday, July 1 until 5:00AM PDT on Saturday, July 2, the Shmoop engineering elves will be making tweaks and improvements to the site. That means Shmoop will be unavailable for use during that time. Thanks for your patience!
We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.
© 2016 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
Ratios & Percentages

Ratios & Percentages

Unit Rate Exercises

Example 1

A 12-pack box of Pop Shmarts costs $2.50. What is the cost per shmart?

Example 2

A 6-bar box of Grizzly Bear Granola Bars is $3.50. However, a 12-bar case of Wally’s Walnut Bars is $7.25. Which bar is the better buy?

Example 3

A bag of 45 Shmoreo cookies is $4.50. The bag of 30 Shmutter Butter cookies is $3.00. Which is the better buy?

Advertisement