GED Math 2.3 Rational Numbers

GED Math: Rational Numbers Drill 2, Problem 3. What was the price of ribs per pound?

GED MathRational Numbers
LanguageEnglish Language
Properties of NumbersRational and Irrational Numbers
Ratios, Percentages, and ProportionsUnit Rate
Skill Area 1Rational Numbers (Quantitative)

Transcript

00:37

We need to figure out how much they cost per pound.

00:40

We're told that he got 5.4 pounds' worth

00:43

and the total damage was $46.75.

00:46

If 5.4 pounds cost $46.75

00:49

then we can just divide both sides of our equation here

00:52

by 5.4 to get the price of a single pound.

00:55

5.4 divided by 5.4 in California is 1.

00:59

46.75 divided by 5.4 is...

01:05

8.66.

01:07

Each pound of ribs cost Ramses $8.66.

01:10

Our answer is D.

01:11

And we really hope you used a wet-nap before attempting to answer this question.