© 2014 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
 

Topics

Introduction to :

Unit rate is the ratio of cost: number of units. Then the ratio is simplified so that the number of units is 1.

Having a knack for unit rates can make you a smarter shopper. For example, let's say that you are craving some cheesy, crunchy goodness and are trying to decide between two bags of chips. The Shmoritos are $4.50 for 12 oz. Shmingles are $2.50 for 7.75 oz. You obviously want the most munch for your money, so which bag to buy?

To solve this crunchy conundrum, compare the price per ounce for each bag.

Which Chips are the Better Deal?

Shmoritos are $4.50/12 oz

Shmingles are $2.50/7.75 oz


Unit Rate Example 1

Shmunkin Donuts offers a baker's dozen (13 doughnuts) for $4.94. What is the unit cost?


Unit Rate Example 2

Your local grocery store is having a special on Vitamin Water. They are selling a 12-pack of 20 oz bottles for $11.50. The 32 oz bottles are also on sale for $1.45. Should you buy one 12-pack of 20 oz bottles or eight 32 oz bottles?

This one is a bit tricky because we can't compare the cost per bottle, since the bottles are different sizes. Instead, we need to compare the cost per total ounces.


Unit Rate Exercise 1

A 12-pack box of Pop Shmarts costs $2.50. What is the cost per shmart?

Unit Rate Exercise 2

A 6-bar box of Grizzly Bear Granola Bars is $3.50. However, a 12-bar case of Wally’s Walnut Bars is $7.25. Which bar is the better buy?

Unit Rate Exercise 3

A bag of 45 Shmoreo cookies is $4.50. The bag of 30 Shmutter Butter cookies is $3.00. Which is the better buy?

Advertisement
Advertisement
Advertisement
back to top