We have changed our privacy policy. In addition, we use cookies on our website for various purposes. By continuing on our website, you consent to our use of cookies. You can learn about our practices by reading our privacy policy.
© 2016 Shmoop University, Inc. All rights reserved.
GO TO SAT PREP GO TO ACT PREP
Ratios & Percentages

Ratios & Percentages

Unit Rate

Unit rate is the ratio of cost: number of units. Then the ratio is simplified so that the number of units is 1.

Having a knack for unit rates can make you a smarter shopper. For example, let's say that you are craving some cheesy, crunchy goodness and are trying to decide between two bags of chips. The Shmoritos are $4.50 for 12 oz. Shmingles are $2.50 for 7.75 oz. You obviously want the most munch for your money, so which bag to buy?

To solve this crunchy conundrum, compare the price per ounce for each bag.

People who Shmooped this also Shmooped...

Advertisement